16.png
15.png
14.png

Hakkımızda: Kuruluş Tarihçemiz

Atatürk Okulu 1971 yılında zamanın Amerika Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sayın “Ayla Erdamar”ın büyük çaba ve çalışmaları sonucunda Rockefeller Center’deki Konsolosluk binasında Başkonsolos Sayın “Sait Saipoğlu”nun himayelerinde, 30 öğrenci ile eğitime başlamıştır. Ertesi yıl öğrenci sayısının artması üzerinde, Okul Birliği kira ödeyerek tuttuğu “New York Theological Seminary” binasındaki odalara taşınmış, orada öğretime devam etmiştir.

Okul 1974 yılında, “Birleşmiş Milletler Uluslararası Okulu”nun bulunduğu binaya taşınmış, orada dört oda kiralamış ve üç yıl o binada öğretime devam etmiştir.

1977 yılında Türkevi binasının satın alınmasından sonra, gene o yıllarda Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcimiz olan Büyük Elçi Sayın “Ílter Türkmen” ile o zamanın Başkonsolosu Sayın “Sıtkı Coşkun”un büyük yardımlarıyla Atatürk Okulu öğretime devam etmek üzere Türkevi Binasına alınmıştır.

Böylece, devletimizin yakın ilgisi ve desteği, ATKB’nin Atatürk Okulu’nu ana faaliyet olarak benimsemesi ve şartlar ne olursa olsun okulu devam ettirmekteki azmi, Atatürk Okulu Müdür ve Öğretmenlerinin her öğretim yılını bir öncekinden daha başarılı hale getirmek için fedakarca çalışmaları, velilerin yakın ilgisi ve güvenleri, okulumuzu bugünkü başarılı ve verimli durumuna getirmiştir. Okulumuzun kuruluşundan günümüze kadar, başarılı ve özverili çalışmalar sergileyen, Amerika Türk Kadınlar Birliği değerli başkan ve yönetim kurulu üyelerimize, okulumuzda görev yapmış çok değerli öğretmen ve Okul Müdirelerimize, Türkiye Cumhuriyeti’nin New York’taki değerli temsilcilerine, bizleri her zaman destekleyip güçlendiren vefakar velilerimize, 50 yıldır okulumuzdan mezun olup kendileri ile gurur duyduğumuz pek çok başarılı meslek sahibi Atatürkçü gençlerimize ve Atatürk Okulu sınıflarını büyük bir heyacan ve coşkuyla dolduran sevgili öğrencilerimize sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Nice nice sevgi, barış, dostluk, birlik, beraberlik, sağlık, mutluluk ve başarı dolu yıllar dileğiyle…

22.PNG
19.PNG

Okulumuzun Misyonu ve Vizyonu

18.PNG

 Öğrencilerimize Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında Türkçe öğretip, milli ve manevi değerlerimize bağlı, bilgi donanımı yüksek, değişime ve gelişime açık, insanlığa yararlı, örnek ve önder bireyler yetiştirmek.

Misyonumuz:

Vizyonumuz:

Bizler birer aileyiz” anlayışı ile evrensel değerlere sahip çağımızın tüm yeniliklerine açık, Türkçe eğitiminde ilk ve öncü kuruluş olarak 50 yıldır New York’ta çocuklarımıza Türkçe öğretiyoruz.

12.png
14.png

Okul Müdiresi, Sayın Tülay Taşkent

19 Haziran 1961 İstanbul doğumlu, Evli ve Atatürk Okulu mezunu işletmeci Yıldız Taşkent’in annesi. İlkokulu Vezneciler,orta ve lise eğitimini İstanbul Cibali Kız Lisesinde tamamladı. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümünden mezun oldu. İstanbul Cibali Kız lisesinde yaptığı stajer öğretmenlik görevinden sonra eğitim amacıyle geldiği New York’ta La Guardia Community College ve Queens College’da eğitimine devam etti. 1983-1984 öğretim yılında Atatürk Okulu’nda öğretmenliğe başladı ve 1985 yılında New York’a yerleşti. 1995 yılından beri Atatürk Okulu müdirelik  görevine devam ediyor. Ayrıca bir Amerikan Bankasında 1987 yılından beri operasyon ve şube müdürlüğü görevinin ardından son 3 yıldır bankanin varlık yönetimi satış müdürü olarak görev alan Tülay Taşkent 2 Mart 2017 yılında TC NY Başkonsolosluğu tarafindan "Society of Foreign Consulate" tarafindan hazırlanan Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde Türkiye adına çağdaş ve aydın Türk kadının toplumu ve ülkesi için gönülden katkı sağlayan bir özveri örneği olarak onur ödülüne aday gösterilip  başarı ile ödüllendirilmiştir.

 

Atatürk Okulu'nu ailesi olarak gören Tülay Taşkent Atatürk Okulu'nda görevde bulunmaktan ve öğrencilerin Atatürkçü ilkeler doğrultusunda Türkçe eğitimine bir nebze de olsa katkıda bulunabilmekten büyük bir onur ve mutluluk duymaktadır.

Tülay Taşkent, Okul Müdiresi

25.PNG
27.PNG
 

Öğretmenlerimiz