16.png
15.png
14.png

Hakkımızda: Kuruluş Tarihçemiz

Atatürk Okulu 1971 yılında zamanın Amerika Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sayın “Ayla Erdamar”ın büyük çaba ve çalışmaları sonucunda Rockefeller Center’deki Konsolosluk binasında Başkonsolos Sayın “Sait Saipoğlu”nun himayelerinde, 30 öğrenci ile eğitime başlamıştır. Ertesi yıl öğrenci sayısının artması üzerinde, Okul Birliği kira ödeyerek tuttuğu “New York Theological Seminary” binasındaki odalara taşınmış, orada öğretime devam etmiştir.

Okul 1974 yılında, “Birleşmiş Milletler Uluslararası Okulu”nun bulunduğu binaya taşınmış, orada dört oda kiralamış ve üç yıl o binada öğretime devam etmiştir.

1977 yılında Türkevi binasının satın alınmasından sonra, gene o yıllarda Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcimiz olan Büyük Elçi Sayın “Ílter Türkmen” ile o zamanın Başkonsolosu Sayın “Sıtkı Coşkun”un büyük yardımlarıyla Atatürk Okulu öğretime devam etmek üzere Türkevi Binasına alınmıştır.

Böylece, devletimizin yakın ilgisi ve desteği, ATKB’nin Atatürk Okulu’nu ana faaliyet olarak benimsemesi ve şartlar ne olursa olsun okulu devam ettirmekteki azmi, Atatürk Okulu Müdür ve Öğretmenlerinin her öğretim yılını bir öncekinden daha başarılı hale getirmek için fedakarca çalışmaları, velilerin yakın ilgisi ve güvenleri, okulumuzu bugünkü başarılı ve verimli durumuna getirmiştir. Okulumuzun kuruluşundan günümüze kadar, başarılı ve özverili çalışmalar sergileyen, Amerika Türk Kadınlar Birliği değerli başkan ve yönetim kurulu üyelerimize, okulumuzda görev yapmış çok değerli öğretmen ve Okul Müdirelerimize, Türkiye Cumhuriyeti’nin New York’taki değerli temsilcilerine, bizleri her zaman destekleyip güçlendiren vefakar velilerimize, 50 yıldır okulumuzdan mezun olup kendileri ile gurur duyduğumuz pek çok başarılı meslek sahibi Atatürkçü gençlerimize ve Atatürk Okulu sınıflarını büyük bir heyacan ve coşkuyla dolduran sevgili öğrencilerimize sonsuz teşekkür ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Nice nice sevgi, barış, dostluk, birlik, beraberlik, sağlık, mutluluk ve başarı dolu yıllar dileğiyle…

22.PNG
19.PNG

Okulumuzun Misyonu ve Vizyonu

 Öğrencilerimize Atatürk İlke ve İnkılapları ışığında Türkçe öğretip, milli ve manevi değerlerimize bağlı, bilgi donanımı yüksek, değişime ve gelişime açık, insanlığa yararlı, örnek ve önder bireyler yetiştirmek.

Misyonumuz:

Vizyonumuz:

Bizler birer aileyiz” anlayışı ile evrensel değerlere sahip çağımızın tüm yeniliklerine açık, Türkçe eğitiminde ilk ve öncü kuruluş olarak 50 yıldır New York’ta çocuklarımıza Türkçe öğretiyoruz.

12.png
14.png

Okul Müdiresi, Sayın Tülay Taşkent

19 Haziran 1961 İstanbul doğumlu, Evli ve Atatürk Okulu mezunu işletmeci Yıldız Taşkent’in annesi. İlkokulu Vezneciler,orta ve lise eğitimini İstanbul Cibali Kız Lisesinde tamamladı. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümünden mezun oldu. İstanbul Cibali Kız lisesinde yaptığı stajer öğretmenlik görevinden sonra eğitim amacıyle geldiği New York’ta La Guardia Community College ve Queens College’da eğitimine devam etti. 1983-1984 öğretim yılında Atatürk Okulu’nda öğretmenliğe başladı ve 1985 yılında New York’a yerleşti. 1995 yılından beri Atatürk Okulu müdirelik  görevine devam ediyor. Ayrıca bir Amerikan Bankasında 1987 yılından beri operasyon ve şube müdürlüğü görevinin ardından son 3 yıldır bankanin varlık yönetimi satış müdürü olarak görev alan Tülay Taşkent 2 Mart 2017 yılında TC NY Başkonsolosluğu tarafindan "Society of Foreign Consulate" tarafindan hazırlanan Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde Türkiye adına çağdaş ve aydın Türk kadının toplumu ve ülkesi için gönülden katkı sağlayan bir özveri örneği olarak onur ödülüne aday gösterilip  başarı ile ödüllendirilmiştir.

 

Atatürk Okulu'nu ailesi olarak gören Tülay Taşkent Atatürk Okulu'nda görevde bulunmaktan ve öğrencilerin Atatürkçü ilkeler doğrultusunda Türkçe eğitimine bir nebze de olsa katkıda bulunabilmekten büyük bir onur ve mutluluk duymaktadır.

Tülay Taşkent, Okul Müdiresi

25.PNG
27.PNG
 

Öğretmenlerimiz

 • Nuran Kucur

  Öğretmen

  İstanbul ortaköyde doğdu, öğrenim dönemine İstanbul-Ortaköy de Burak Reis İlkokulunda başladı,orta öğretimine Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesinde tamamladı.1986 yılında Kabataş Ticaret Lisesinden mezun oldu, Marmara üniversitesi Çocuk eğitimi ve Gelişimi üzerine eğitimini tamamladı.

 • Necmiye Kaçaroğlu

  Öğretmen

  Bursa Sağlık kolejinden mezun, Florans Naytingale Yüksek Hemşirelik okulunda Hemşirelikte Yönetim ve yetişkinlerde Öğrenme metotu programını bitirdi. 15 yıl SSK Bakırköy Doğum Evinde Başhemşire olarak görev yaptı.

 • Neriman Yılmaz

  Öğretmen

  23.11.1955 Giresun doğumluyum. İlkokul ve Ortaokulu Yağlidere/Giresun’da okudum. 1974’te Giresun Kız ilköğretmen Okulu’ndan mezun oldum. 1978’de ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, T.C. Devrim Tarihi Bölümünden mezun oldum. 1978-80 yılları arasında T.C. Kültür Bakanlığı Atatürk’ün Doğumunun 100.yılını Kutlama Bürosu’da çalıştım.

 • Dilek Özhan

  Öğretmen

  22.12.1973 yılında İstanbul’da doğdu. İlk-orta-lise öğrenimini İstanbul Bakırköy’de tamamladıktan sonra 4 yıllık Marmara Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldu. Marmara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Entitüsü Sınıf Öğretmenliği bölümünde yaptığı yüksek lisansını “Eğitimde Oyun ve Modellerin Etkisi” adlı teziyle 1997 yılında tamamladı.

 • Aynur İşcan

  Öğretmen

  1987 yılında Trakya Üniversitesi-Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 1989 yılında eşiyle birlikte yüksek öğrenimlerini tamamlamak için New York’a geldiler. 1990 yılında Atatürk Okulu ile tanıştı ve mesleğini ülkesinden binlerce kilometre uzakta yapma ayrıcalığını ve zevkini iki çocuğuyla birlikte 2002 yılına kadar bu kurumda tattı.

 • Ayseli Turgut

  Öğretmen

  1959 yılında Burdur'da doğdu. Burdur Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Enstitüsü'nden 1979 yılında mezun oldu. Konya'nın Çiğil Köyünde stajını tamamladıktan sonra Burdur'a döndü. Burdur‘un Merkez Askeriye Köyü'nde öğrencilerinin yarısı Çocuk Esirgeme Kurumu, yarısı köy çocuklarından oluşan Şehit Hazım Bey İlköğretim okulunda 13 yıl görev yaptı.

 • Sultan Çıkar

  Öğretmen

  Denizli'de doğdum. İlk orta ve liseyi Denizli'de bitirdim. 9 Eylül Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdim. Özel bir şirkette muhasebe bölümünde çalıştım. Öğretmenlik mesleğini çok sevdiğim için, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri bölümünde öğretmenlik fark derslerimi vererek öğretmenlik diplomamı aldım. İlk görev yerim Şanlıurfa- Bozdoğandı.

 • Müge Çilingir

  Öğretmen

  Rumeli-Balkan kökenli bir ailenin çocuğu olarak İstanbul'da doğdu ve ilk, orta, lise őğrenimini okul birincilikleriyle üniversite eğitimini Uluslararsı İktisadi ve İdari Bölümünde tamamladı. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nde Tübitak Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı için görevlendirildi ve o dőnemde ÖSS için
  çoktan seçmeli sınav soruları hazırlayan ödüllü komitelerle birlikte çalıştı ve 1998 yılında mezun
  oldu.

 • Nedim Katgı

  Müzik Öğretmeni

  1955 İstanbul doğumlu IITU Türk Müziği Devlet  Konservatuarı 1980 mezunu 1980-1983 yılları eğitim görevlisi olarak İTÜ Devlet konservatuarında çalıştı. Kurduğu Otobüs yolcuları Orkestrası ile bir çok sanatçı ile çalıştı ve ödüller kazandı.

 • Halil Konal

  Halk Dansları Öğretmeni

  Halk danslarına ortaokul yıllarında başladı. Ankara’da amatör halk dansları derneklerinde dansçı ve eğitmen olarak çalışmalar yaptı.Anaoklulu ,ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite seviyelerinde halk dansları eğitmenliği yaptı.

 • Onur Erol

  Müzik Öğretmeni

  1998 yılında Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi bölümünden mezun oldu. 2001 yılında Özel Alev Okulları'nda müzik öğretmenliğine başladı. Orff çalgıları ürettiği ve Pedagojik çalgı yapım eğitimleri verdiği 'Kendin yap, Kendin Çal' Atölyesi'ni kurdu. Türkiye’nin birçok şehrinde eğitimcilere yönelik birçok uygulamalı seminer verdi.

50 Yil- Ataturk Okulu LOGO.png

Amerika Türk Kadınlar Birliği Atatürk Okulu New York

Public School 6 45 E 81st Street New York, NY 10028

Not: Okulumuz pandemi sürecinde sanal ortamında devam etmektedir.

 • Facebook Page
 • Instagram
© Copyright 2021 ATKB Atatürk Okulu