Amerika Türk Kadınlar Birliği

Amerika Türk Kadınlar Birligi Derneği (ATKB) himayesinde 1958 yılından beri faaliyet gösteren Ataturk Okulumuzun büyük bir onurla severek yerine getirdikleri en kutsal vazife. New York'ta  yaşayan 5 ile 14 yaş arasındaki Türk ve Amerikalı öğrencilere Türkçe okuma ve yazmayı öğretmektir. Çocuklarımızın eğitimi için gereken azim her zaman New York` ta sesini duyurmaktadır.
 

Başkan

Sermin Özcilingir 

1954 Kayseri doğumluyum. 21 yıldır Amerika da yaşıyorum. Evli ve dört çocuk sahibiyim. İş kadınıyım. Amerika da yaşayan Türk kadınlarının yaşadığımız ülkenin ekonomik ve sosyal hayatına daha fazla entegre olmalarını esas görev edinmiş olan Amerika Türk Kadınlar Birliği ( ATKB ) Başkanlığı görevini 2009 yılından beri sürdürmekteyim. Bu dönem zarfında kadınlarımızın sorunları ve çözüm yolları ile ilgili konularda birçok panel ve sempozyumlar düzenleyerek Türkiye ve Amerika dan alanında uzman önemli konukları ağırladık, kadınlarımızla buluşturduk. Amerika da kurulu Türk Amerikan organizasyonları içerisinde en eskilerinden biri olan ( 1958 ) derneğimiz aynı zamanda 44 yıldır gururumuz olan Atatürk Okulumuzu da bünyesinde yaşatmaktadır.

Yönetim Kurulu

 
 • Fatma Aldaş

  Başkan Vekili

  Emekli Mali Müşavir, Borsacı ve Uluslararası Özel Bankacı olan Fatma Aldaş, AXA Finansal Hizmetler şirketinde mali danışmanlık, Union Bank of Switzerland bankasında mali müşavirlik ve müşteri ilişkileri yöneticisi ve JP Morgan Chase bankasında 2. Başkan Yardımcısı ve müşteri ilişkileri müdürü olarak görev yaptı.

 • Vaside Güler Ünal

  Hazinedar

  1958 İstanbul doğumlu Vaside Güler Ünal, Cibali kız lisesinin orta bölümünü bitirdikten sonra, Vefa Akşam Lisesi'nden mezun oldu. Anadolu Üniv. Açık Öğretim İşletme Fakültesi'nden mezun olan sayın Ünal, Türk Ticaret Bankası ve Hürriyet gazetesinde çalıştı. Hürriyet gazetesinden senetler, hukuk işleri müdürü olarak emekli oldu.

 • Halide Ekingen-Eser

  Yönetim Kurulu

  Halide Ekingen-Eser, Istanbul Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'den mezuniyetinden sonra bir süre Citi Bank’ta çalıştı. Bu dönem içerisinde evlendi. ​ Amerika serüveni çoğu insanın düşlediği gibi yabancı dil öğrenmek, master yapmak ve yurtdışında çalışmak gibi amaçlarla başlayan Halide Ekingen-Eser, Amerika’da kısa zamanda yüksek derece okulunu bitirdi ve ailesiyle birlikte Amerika'da devamlı kalıcı statüye geçmeyi başardı.

 • Nevin Sarı

  Yönetim Kurulu

  Nevin Sarı 1982 yılında Bulgaristan'da doğdu. 1992 yılında ailesiyle birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne göç eden Nevin Sarı, o yıllarda New York Atatürk Okulu'na kaydoldu. Kendisi New York Atatürk Okulu 1995 dönemi mezunudur. ​ Nevin Sarı, Atatürk Okulu deneyiminin Türk-Amerikan gençliğinin geleceğini olumlu olarak etkilediğine ve şekillendirdiğine inanıyor.

 • Berna Gürdal

  Yönetim Kurulu

  1997 yılında Hacettepe Üniv. Beslenme ve Diyetitik fakültesinden diyetisyen olarak mezun olan Berna Gürdal, 1997-1999 yılları arasında Panorama gıda şirketinde kurum diyetisyeni olarak çalıştı. 1998-2005 yılları arasında Uludağ Üniv. Dahiliye bölümünde klinik diyetisyen olarak görev yapan Berna Gürdal, çeşitli kongrelerde sunumlarda bulundu.

 • İlknur Hüyük

  Yönetim Kurulu

  Antakya’da doğan İlknur Hüyük, 1995 yılında liseden mezun olduktan sonra bir özel sektör şirketinde insan kaynakları müdürü olarak görev yaptı. İlknur Hüyük, 2004 yılından itibaren yaşamını Amerika’da devam ettirmekte. ​ 2016 yılında NYPD'ye SCG olarak katılmak suretiyle çalışma hayatına geri dönen İlknur Hüyük, 2018 yılında AÖF’de Dış Ticaret bölümünde eğitime başladı.

50 Yil- Ataturk Okulu LOGO.png

Amerika Türk Kadınlar Birliği Atatürk Okulu New York

Public School 6 45 E 81st Street New York, NY 10028

Not: Okulumuz pandemi sürecinde sanal ortamında devam etmektedir.

 • Facebook Page
 • Instagram
© Copyright 2021 ATKB Atatürk Okulu